Levák Bob

Levák Bob je člen Žongléros Ansámbl. Zároveň také lektor žonglování. Potkávat se s ním na kurzech v Cirkuláriu můžete každý pátek v podvečer. V rozhovoru nám odpověděl na několik otázek o tom, co mu žonglování přináší, nebo naopak třeba bere.

Jak ses dostal k žonglování?

Já jsem byl vždycky člověk, který měl rád jiné věci, takže jsem dělal věci jako hagis, skate… A když mi bylo nějakých 14, tak jsem viděl v televizi Básníky. On je u té své mámy a stojí před mísou s jablky. A vezme tři jablka a zažongluje s nimi. A já jsem to viděl a říkám si hustý. A to jsem viděl, když jsem byl u babi na prázdninách. A ta tam měla koš plný jablek a já jsem každý den lezl nahoru na půdu se třemi jablky. Nikdo mi to nevysvětlil. Jednou jsem to viděl v televizi a už jsem si to nemohl znova pustit. A tak dlouho jsem to pak zkoušel, než jsem se to naučil. Ale mezitím jsem teda vymlátil celou tu ošatku jablek. A takhle jsem se naučil kaskádu. Ale jelikož nebyl v té době internet, tak jsem neznal žádné další triky a už jsem dál nepokračoval. A…pak sem začal v 21, když sem to viděl znova na internetu.

Co tě na žonglování baví?bob01-medium

Dřív mě bavilo, že je to takový to hustý. Nikdo to neumí, nikdo to moc nezná… a zároveň mě to strašně bavilo. A teď, čím víc žongluju, čím víc jsem se toho naučil, teď je to pro mě útek z reality. Svoboda v hlavě. Takový to „muzika, míče a já“. Jak říkám, už mě podělali lidi, věci i láska. Ale nikdy mě nepodělalo žonglování.

Co ti naopak žonglování bere?

Čas. Ale to mi nevadí, protože miluju žonglování. :)))

Přišla už někdy chvíle, kdy sis řekl, že nějaký trik nikdy nedáš?

Jo. A určitě ten trik nebyl jenom jeden. Byl to například Mills mess se čtyřmi. Nebo 744. Ale stejně se k nim člověk vždycky vrátí. Takže například Mills mess se čtyřmi dávám docela obstojně. A věřím, že ho brzy uvidíte i vy. A 744? Hmm…jsem už dávno vzdal. A zase začínám trénovat.

Zabrousil jsi k číselné terminologii? Co to ve zkratce je? A je nutné ji ovládat, pokud se chceš učit složitější triky?

Číselné označení žonglování je prakticky návod, jak daný trik házet. Každé číslo vyjadřuje typ hodu jednoho míčku. To znamená, že třeba základní kaskádu bychom popsali čísly 333. Není nutné to umět pro naučení žonglování, ale ten kdo umí a rád žongluje 4 a více míči, se tak může naučit mnohem více triků. Je to jako notový zápis pro žongléra.

Říkáš 4 a více? Ty žongluješ nejčastěji se třemi nebo čtyřmi míčky. Jak ty bys popsal svůj vlastní styl?

Tak já žongluju převážně se třemi. Protože mám u žonglování rád pohyb, rozmanitost, volnost. A ve chvíli, kdy mám v ruce tři míče, tak mám víc volnosti, než kdybych byl úplně nahý. 😀

Jak se vidíš s novým cirkusem za 20 let?

TOP!!!

 

© 2017 Žongléros Ansámbl z. s.